0 800 330 485
Працюємо без вихідних!
Гаряча лінія
Графік роботи
Пн - Пт 08:30 - 20:00
Сб - Нд 10:00 - 17:00
Пишіть в чат:
Для отримання інформації щодо існуючого замовлення - прохання використовувати наш внутрішній чат.

Щоб скористатися внутрішнім чатом:

 1. Авторизуйтеся у кабінеті клієнта
 2. Відкрийте Ваше замовлення
 3. Можете писати та надсилати файли Вашому менеджеру

Як оформляється титульний лист реферату

Редактор: Роман
15 хв.

Саме титульний лист вважається візитівкою всієї роботи. Будь-який викладач спочатку звертає свою увагу на головну сторінку – титульний лист, знайомиться з його вмістом та отримує перше враження про реферат.

Магістр

1. Поняття титульного листа, і навіщо він потрібен у рефераті

При оформленні будь-яких студентських наукових робіт: рефератів, курсових, дипломних, слід приділити особливу увагу такому елементу як титульний лист. Саме він вважається візитівкою всієї роботи. Будь-який викладач спочатку звертає свою увагу на головну сторінку – титульний лист, знайомиться з його вмістом та отримує перше враження про реферат.

Оскільки реферат не вважається особливо складною науково-дослідною роботою, чимало студентів не зважають на правильне оформлення чи структуру роботи. Однак все-таки реферат є одним із типів науково-дослідних робіт, а це означає, що всіх правил та вимог щодо оформлення краще суворо дотримуватися. Особливо це стосується титульної сторінки. Тим більше це стане гарною практикою перед написанням курсової та дипломної роботи в майбутньому.

Як показує практика, якщо головна сторінка буде оформлена не зовсім правильно і коректно, то науковий керівник поверне роботу на доопрацювання. У деяких вищих навчальних закладах неправильно оформлений титульний аркуш може стати причиною, через яку роботу викладач навіть не прочитає. Слід пам’ятати, що перше враження неможливо справити двічі, навіть якщо справа стосується простого реферату.

Важливо

Від якісного заповнення титульної сторінки залежить подальша доля реферату, адже:

 • по-перше, титульна сторінка реферату є обличчям даного виду науково-дослідної роботи. Вона демонструє якісний рівень ставлення студента до виконання завдання;
 • по-друге, досвідчений викладач відразу по вигляду першої сторінки зможе попередньо оцінити роботу, а перше враження відіграє чималу роль в оцінці науково-дослідної роботи, зокрема реферативної;
 • по-третє, якісне виконання наукової роботи (починаючи від заповнення першої сторінки), виробляє в характері виконавця сумлінність, цілеспрямованість, пунктуальність і відповідальність.

Варто зазначити, що, написавши реферат, студент сподівається одержати хорошу оцінку своєї роботи. Проте буває дуже прикро, коли повертають виконану роботу на доопрацювання через недотримання вимог щодо оформлення, зокрема неправильного заповнення титульного листа. 

Саме тому перед початком роботи рекомендується витратити трохи часу на те, щоб прочитати всі необхідні правила, наведені у методичних рекомендаціях та стандартах, а також для наочності ознайомитись зі зразками, щоб зрозуміти, як правильно написати титульний лист реферату. І лише після цього розпочинати написання реферату. Саме це у майбутньому допоможе студенту суттєво заощадити час.

 

2. Структура титульної сторінки реферату

Титульна сторінка реферату загалом розподіляється на 4 блоки:

Блоки титульної сторінки реферату - малюнок

Важливо

Всі блоки, окрім правого, форматуються по центру сторінки. Між блоками повинен бути інтервал одного, двох або більше порожніх рядків.

Цілісність титульного листа забезпечується гармонійним розподілом всіх блоків тексту. Кожен блок повинен знаходитися на своєму місці, не прилягаючи до сусідніх, але й не віддаляючись на відстань в половину порожньої сторінки. Іншими словами, жодні нюанси форматування не повинні бути помітними та кардинально різнитися чи виділятися.

 

3. Яка інформація має бути на титульній сторінці?

Працюючи над рефератом слід ставитися дуже серйозно до його оформлення. І особливо це стосується титульної сторінки, оскільки з нею викладач знайомиться насамперед. При її неправильному заповненні рецензент може відправити роботу на доопрацювання, навіть не читаючи сам реферат.

Титульний лист для реферату повинен містити наступні дані:

 • міністерство;
 • найменування навчального закладу;
 • назва факультету;
 • назва кафедри;
 • предмет чи дисципліна з якої пишеться реферат;
 • тема реферату;
 • відомості про студента (прізвище та ініціали, курс, група, спеціальність, форми навчання);
 • інформація про викладача, наукового керівника (прізвище та ініціали, посада або науковий ступінь та вчене звання);
 • відомості про місце написання матеріалу (назва населений пункт здачі роботи);
 • рік.

 

4. Правила оформлення титульної сторінки у рефераті: нумерація та шрифт

Нумерація сторінок у рефераті повинна бути здійснена згідно з наступними правилами:

 • наскрізна;
 • цифри арабські;
 • розміщення у верхній частині сторінки;
 • вирівнювання праворуч.

Окремі вимоги щодо того, як має виглядати нумерація сторінок у рефераті, можуть міститись у методичних рекомендаціях вищого навчального закладу, де навчається студент.

Титульний лист для реферату не повинен містити надрукованого символу нумерації, але загальний відлік кількості сторінок починається саме з нього.

Лайфхак

Як прибрати номер із першої сторінки реферату? 

Відкрити документ у текстовому редакторі Microsoft Word, далі обрати вкладку – «Вставка», обрати верхній чи нижній колонтитул, далі відкриється конструктор, і у ньому проставити галочку – «Особливий колонтитул для першої сторінки». 

Таким чином, нумерація буде починатися з титульної сторінка, але номер на ній не буде вказуватися.

Для титульної сторінки, як і загалом для реферату, використається білий папір стандартного розміру А4. Друкується текст лише з одного боку. Типовий шрифт Times New Roman розміру 12-14 або більше. Колір шрифту чорний. Інтервал між рядками 1,0 або 1,5. Допускаються використання жирного накреслення до тексту.

 

5. Титульний лист реферату: основні параметри

Перед початком роботи необхідно задати розміри полів титульного листа, а загалом і всього реферату. За замовчуванням вони відповідають наступним параметрам:

 • ліве поле – 3 см;
 • праве – 1,0-1,5 см,
 • верхнє та нижнє поля – 2 см.

Коли аркуші реферату зшиватимуться у єдиний блок, таке широке ліве поле допоможе забезпечити зручність під час читання, адже початок кожного рядка буде добре видно.

Важливо

Параметри сторінок у кожному ВНЗ можуть бути різними. Варто консультуватися на кафедрі чи у свого наукового керівника, уважно читати методичні рекомендації.

 

6. Як оформити титульний лист реферату: покрокове керівництво

Титульний лист є першою сторінкою будь-якої роботи, і саме його бачать першим. Тому дуже важливо оформити цю частину роботи, зокрема реферативної правильно.

Цей розділ реферату повинен:

 • бути написаним без помилок;
 • включати всю необхідну інформацію;
 • бути оформленим відповідно до вимог та стандартів.
Важливо

Всі питання щодо оформлення краще заздалегідь обговорити з викладачем, з яким узгоджувалася тема або уточнити на кафедрі. Якщо є певні шаблони, то виконавцю слід дотримуватися існуючого порядку.

Варто навести більш детальну характеристику структурних частин (блоків), щоб надалі знати, як правильно написати титульний лист реферату. 

1. Верхній блок

У верхньому блоці зазначаються: 

 • назва міністерства (МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ або МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ (для ВНЗ, що підпорядковані даному міністерству), МІНІСТЕРСТВО КУЛЬТУРИ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ (для ВНЗ, що підпорядковані зазначеному міністерству); МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ (для ВНЗ, що підпорядковані цьому міністерству);
 • назва навчального закладу. Варто звернути увагу на те, що назва ВНЗ на головній сторінці прописується повністю. Наприклад: «КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА», без скорочення слова імені та ініціалів – ім. Т. Шевченка.
Важливо

Текст верхнього блоку потрібно виділити жирним шрифтом, налаштувавши центральне вирівнювання. Щоб відокремити міністерство і назву ВНЗ можна зробити міжрядковий інтервал рівний одиниці, але це не обов’язково. Розмір шрифту для верхнього блоку титульного листа вибирається один – 12 або 14 кеглів. Назву міністерства і ВНЗ доцільно написати ВЕЛИКИМИ літерами (затиснувши Caps Lock).

 Приклад заповнення верхнього блоку титульної сторінки реферату наведено нижче:

Приклад заповнення верхнього блоку титульної сторінки реферату - зображення

2. Центральний блок.

Даний блок розміщується відразу під верхнім блоком, при цьому необхідно зробити відступ у один-два рядки (один-два рази натиснути Enter). 

Центральний блок складається з чотирьох або п’яти рядків чи ліній, у кожній з яких прописується відповідна інформація:

 • перша лінія – назва факультету. Цю лінію потрібно уточнити у наукового керівника чи на кафедрі. Розмір шрифту для даної лінії обирається один – 12 або 14 кеглів. Пишеться зазвичай великими літерами (наприклад, ЕКОНОМІЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ). Можна виділити жирним шрифтом;

 • друга лінія – назва кафедри, що пишеться великими літерами (розмір шрифту 12-14 кегль), наприклад, КАФЕДРА ЕКОНОМІЧНОЇ КІБЕРНЕТИКИ. Текст можна виділити жирним шрифтом;
 • третя лінія – великими літерами пишеться «РЕФЕРАТ». Це головне слово на всьому титульному аркуші, тому його можна зробити шрифтом більшого розміру – 18-22 кегль. Також необхідно зробити проміжок в 5-6 рядків між цією лінією та попередньою (тобто назвою кафедри);
 • четверта лінія – назва дисципліни. Наприклад: «З дисципліни: «Економічна кібернетика», причому перші літери в рядку і назві пишуться великими. Розмір шрифту для даної лінії обирається один – 12 або 14 кеглів;
 • п’ята лінія – назва теми роботи. Спочатку з великої літери пишуть «На тему:» (Розмір шрифту обирається один – 12 або 14 кеглів), а потім нижче з нового рядка з великої літери зазначається назва теми роботи (розмір шрифту можна обрати – 14, 16 або 18 кеглів, а також виділити жирним). Тему пишуть повністю, навіть якщо вона доволі велика, назва роботи може вийти на два рядки. 

Приклад заповнення центрального блоку титульної сторінки реферату наведено нижче:

Приклад заповнення центральної частини реферату - малюнок

3. Правий блок

Даний блок можна розділити на дві частини: для зазначення відомостей про виконавця та про наукового керівника.

 

Виконав (виконала):

 • студент (студентка) ____ курсу, групи №_____;
 • спеціальність ____;
 • прізвище, ініціали.

 

Науковий керівник:

 • науковий ступінь та вчене звання або посада (кандидат або доктор наук, професор або доцент (старший викладач чи асистент);
 • назва кафедри на якій працює науковий керівник (не обов’язково);
 • прізвище, ініціали.

Усі слова пишуться 12-14 кеглем, звичайним шрифтом, без жирного виділення.

Важливо

Науковий ступінь та вчене звання або посаду необхідно уточнити у самого викладача чи на кафедрі, щоб уникнути надалі непорозумінь. 

Приклад заповнення правого блоку титульної сторінки реферату наведено нижче:

Приклад заповнення правого блоку титульної сторінки реферату - зображення

4. Нижній блок

Найпростіший блок в оформленні титульної сторінки реферату. Необхідно зробити декілька відступів, від правого блоку, щоб два рядки нижнього блоку помістилися в самому низу сторінки. Зазвичай потрібно пропустити 7-8 рядків. Спочатку зазначається назва міста, а нижче рік виконання (здачі) реферативної роботи. Розмір шрифту 12-14, не виділяється жирним.

Приклад заповнення нижнього блоку титульної сторінки реферату наведено нижче:

Приклад заповнення нижнього блоку титульної сторінки реферату - зображення

Отже, коректно оформлена перша сторінка реферату свідчить про ставлення студента до свого реферату.

Повний зразок титульного листа для реферату наведено нижче:

Зразок титульного листа для реферату - зображення

Лайфхак

Як правильно оформити титульний лист: 

 1. Титульний лист ніколи не нумерується, хоча і включається в загальну нумерацію. 
 2. Для написання тексту першої сторінки реферату використовується шрифт Times New Romans 12-22 розміру. Розмір міжрядкового інтервалу 1,0-1,5 пт.
 3. Розмір полів не повинен відрізнятись від розмітки інших сторінок реферату. Тому слід виконати налаштування сторінок всього документа одразу.
 4. Вирівняти текст титульного листа необхідно таким чином, щоб була зайнята вся сторінка. Вгорі по центру має розташовуватися назва міністерства та вищого навчального закладу, а в самому низу також по центру – місто і рік здачі роботи. 
 5. У відповідних блоках титульної сторінки мають бути написані літери верхнім регістром, а інших – звичайні малі.

 

7. Типові помилки при оформленні титульного листа

Як вже зазначалося в процесі написання рефератів багато студентів відверто нехтують правильним оформленням титульного листа. А тим часом саме перша сторінка роботи створює основне враження у викладача про весь зміст наукового дослідження. Іншими словами, титульний лист – це «обличчя» наукової роботи, тому не варто забувати про важливість грамотного його оформлення відповідно до стандартних вимог або методичних рекомендацій.

Важливо

При оформленні титульної сторінки необхідно бути уважним, щоб не наробити помилок. Перш ніж оформлювати титульний лист, можна подивитися приклади та зразки подібних робіт, уточнити у керівника або на кафедрі. Тоді не залишиться питань, як саме оформляється дана частина реферату.

Типовими помилками при оформленні титульного листа реферату зазвичай є наступні:

 

Типова помилка

Характеристика

Неправильний розмір шрифту

Занадто великий або надто дрібний розмір шрифту. Рекомендується використовувати 12-22 розмір шрифту Times New Roman

Присутня нумерація на титульній сторінці

При оформленні титульного листа деякі студенти нумерують і перший лист, хоча це груба і неприпустима помилка. Нумерується весь текст реферату, окрім першої сторінки, але в загальну нумерацію вона включається

Присутні скорочення

Неповне оформлення титульної сторінки – також грубе порушення. Найменування міністерства, назва ВНЗ та ін. мають бути написані повністю, без скорочень. Інформація про науковий ступінь, слово місто дозволяється скорочувати

Не вірно зроблено вирівнювання

Деякі студенти забувають робити вирівнювання. Практично для всіх частин титульної сторінки необхідно робити вирівнювання тексту по центру. І лише зазначати відомості про автора праці та викладача роблячи вирівнювання праворуч

Зазначено неправильний рік виконання роботи

Як не дивно, але частою помилкою є неправильний рік. Не завжди студенти з нуля створюють титульний лист реферату. Найчастіше – просять у старшокурсників тогорічний зразок титульного листа для реферату. І одна помилка в році може завдати непоправної шкоди для одержання позитивної оцінки

Невірно вказана інформація про керівника роботи

Ще одна помилка не зовсім стосується оформлення. Щоб уникнути незручної ситуації, слід декілька разів перевірити всю інформацію про виконавця і тим більше про наукового керівника. Помилка в прізвищі або «недооцінка» наукового ступеня викладача здатна зіпсувати загальне враження навіть гірше за всі недоліки оформлення

Наявні крапки після назви

Крапки наприкінці фраз не заведено ставити на головній сторінці реферативної роботи. Потрібно звернути увагу на те, щоб їх не було

Відсутнє виділення жирним накресленням

Необхідно пам’ятати про виділення виду і теми роботи, а також верхнього блоку жирним шрифтом

Відсутнє виділення більшим шрифтом

Відсутність виділення виду та теми роботи шрифтом більшого кегля не є суттєвою помилкою, проте і не є стандартом оформлення, тому краще обрати шрифт більшого розміру 

Проставлено абзацний відступ

Слід звернути увагу на те, що абзацний відступ від лівого краю не повинен бути присутнім на титульному листі

 

Також до поширених помилок при підготовці титульного листа у рефераті можна віднести і наступні:

 • неправильно вказано назву міністерства або навчального закладу (наприклад, наведено лише скорочене найменування). Їх необхідно завжди вказувати повністю і перевіряти в офіційних джерелах актуальну і повну назву;
 • неправильно зазначено назву факультету або кафедри. Дану інформацію необхідно уточнити у керівника роботи або у деканаті і на кафедрі;
 • відсутня чи неправильно зазначена тема. Якщо студент не знає, на яку тему він виконує реферат, тоді як може бути вірною сама робота;
 • ініціали виконавця та наукового керівника написані по-різному (наприклад, у виконавця всі дані вказані повністю, а у наукового керівника ім’я та по батькові надано ініціалами);
 • при оформленні титульного листа використано різні кольори або різні типи шрифту за власним бажанням автора, а також використано курсив, що неприпустимо;
 • титульний лист виглядає неохайно, всі елементи нерівні.

Отже, знаючи стандарти написання реферату, основні вимоги до титульного листа, як оформляється титульний лист, можна уникнути багатьох поширених помилок.

Сподіваючись отримати за свою реферативну роботу лише позитивну оцінку, не потрібно нехтувати оформленням титульного листа. Так само, як людину зустрічають по одягу, перше враження у викладача складається за правильністю оформлення титульної сторінки.

Тому, запам’ятавши певні правила оформлення титульного листа, для будь-якого проєкту вони виконуватимуться надалі без проблем. Всі ці дії з часом будуть доведені до автоматизму, і студент зможе сконцентруватися на змісті роботи.

Зразок титульного листа для реферату можна знайти в мережі Інтернет, але, щоб уникнути непорозумінь, надійніше звернутися за підказками до наукового керівника або уточнити дану інформацію на кафедрі. Лаборанти чи методисти кафедри нададуть єдиний бланк чи зразок.

Важливо

Кожен вищий навчальний заклад розробляє власні зразки оформлення дослідницької документації, спираючись на єдині загальнодержавні нормативи, стандарти. Якщо зробити у текстовому редакторі титульну сторінку згідно усіх вимог, претензій не виникне навіть у найприскіпливіших рецензентів будь-якого ВНЗ.

Титульний лист реферату оформляється швидко та легко, якщо студент знає всі необхідні правила. Тут вимоги хоча і мінімальні, але дуже важливо правильно вказати відповідні дані: не лише назву ВНЗ чи кафедри, а й дані наукового керівника.

Не варто забувати, що у ВНЗ часто хоч трохи, але відходять від стандартів, тому краще все-таки проконсультуватися зі своїм рецензентом, а потім приступати до оформлення титульної сторінки реферату.

Цікавить написання роботи "під ключ" з гарантією?

 

Відповіді на часті питання

Чи можуть знизити оцінку за неправильне оформлення титульного листа?

Оформлення титульного листа є важливим елементом науково-дослідної роботи з будь-якого предмету і є частиною нормоконтролю. Якщо викладач прийняв реферативну роботу, у якій неправильно оформлений титульний лист, знижувати бал за це він немає права, проте у даному випадку робота буде повернена на доопрацювання.

Чи відрізняється оформлення титульного листа для різних предметів?

Оформлення титульної сторінки реферату загалом не залежить від предмета. Усі його структурні елементи можуть залишатися однаковими і змінюватись лише найменування.

Чи відрізняється оформлення титульної сторінки реферату для різних спеціальностей?

Оформлення титульного листа реферату загалом не залежить від спеціальності. Всі його структурні елементи можуть залишатись однаковими та змінюватися лише найменування.

Чи можна вносити креативні елементи до титульної сторінки реферату?

Насамперед, потрібно уточнити, які вимоги пред’являються у конкретному навчальному закладі. Наприклад, чи можна використовувати елементи графічного дизайну чи ні, чи повинно бути винятково строге оформлення чи можна відхилятися від нього. В оформленні рефератів у різних навчальних закладів дуже багато спільного, але обов’язково є і певні відмінності. В основному заповнення титульного листа рефератів однотипне. Проте, вимоги деяких викладачів можуть відрізнятися. Іноді дозволяється додавати рамку на титульну сторінку, але все необхідно узгоджувати з науковим керівником.

Для яких університетів підходять розглянуті рекомендації оформлення титульної сторінки реферату?

Зазначені рекомендації універсальні та підходять для будь-якого університету на території України. Проте, важливо не забувати, що кожен навчальний заклад може мати свої конкретні вимоги, які слід уточнити у наукового керівника або на кафедрі.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+
від 660

Стаття була корисною для вас?

Оцініть статтю від 1 до 5

5 із 5 на основі 1 оцінок

Поділитися:
Помітили помилку?
Виділіть її і натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: