1. Поняття анотація та її призначення.
Науковою мовою інструкція – це «коротка характеристика роботи, що містить перелік основних питань теми». Мовою студентів – це візитна картка виконаної роботи. Головна мета анотації – дати чітке уявлення про власне диплом, оскільки після його захисту він стане надбанням наукової спільноти та служить як достовірне джерело теоретичних та практичних знань, і для ефективності пошуку інформації іншими авторами наукових праць необхідно коректно написати анотацію.
Анотація – це знайомство з науковою роботою, вона повинна містити мінімальну, але одночасно змістовну інформацію про диплом, тому роздуми та цитати не мають місце в анотації. Використання скорочень та абревіацій теж не допустиме.
2. Етапи написання анотації
Слід чітко розуміти етапи роботи з дипломом, що в майбутньому збереже час на опрацювання помилок. Так, анотація завжди пишеться виключно після закінчення диплома, оскільки вона містить не лише загальні відомості про роботу, але й практичні результати, що важко передбачити заздалегідь.
Анотація – це заключний елемент диплома, він пишеться лише після його оформлення.
3. Структура анотації
Анотація має чітку структуру з чотирьох елементів (див. мал. 1):
Отже, як бачимо, анотація містить чотири структурні елементи: вступна частина, основна частина, заключна частина та ключові слова.
- Вступна частина. У вступі вказують тему диплома зі словами «робота присвячена темі ….; темою роботи є…». Також у вступній частині інструкції вказуються елементи, що дублюються за надходженням диплома, а саме: об’єкт, предмет, матеріал та методи дослідження.
- Основна частина. Основна частина містить короткий огляд виконаної роботи. Вона має відбивати все структурні елементи диплома. Тобто береться зміст диплома і за основними пунктами має бути короткий огляд. Наприклад: «У роботі розглядаються….( Глава 1); описується …(глава 2); аналізуються …. (Розділ 3)»
- Заключна частина. Результати дослідження представляються як висновків до практичної частини роботи. Тобто тут надаються реальні результати, які отримав автор наукової роботи під час власної практики, наприклад: «Результатом проведеного дослідження стало…< /i>».
- Ключові слова. Ключові слова Інструкції – це відображення основних елементів наукової праці. Вони можуть містити: об’єкт та предмет дослідження, область дослідження, матеріал дослідження. Наприклад, тема роботи «Роль медичних термінів в іронії та сарказмі в серіалі «House MD», ключові слова повинні містити: об’єкт дослідження – медичний гумор, сарказм, категорія комічного; предмет дослідження
Ключові слова мають бути лаконічними та змістовними, тому вживаються виключно слова та словосполучення на тему диплома. Їхня кількість зазвичай обмежується від п’яти до десяти одиниць.
4. Вимоги щодо оформлення анотації
Вищенаведена інформація – це теоретичні вказівки для написання інструкції до дипломної роботи. На жаль, в Україні немає уніфікованого оформлення наукових праць, зокрема, документів рівня диплому. Тому дуже важливо, щоб автор наукової роботи переконався у наявності методичних рекомендацій щодо оформлення диплома свого навчального закладу та кафедри.
Аналіз методичних рекомендацій різних українських навчальних закладів, що є у відкритому доступі, демонструє разючу відмінність вимог оформлення анотацій, від розташування самої анотації в дипломі (на початку / наприкінці диплома), до наявності інструкції (певні навчальні заклади не містять інструкції взагалі). Приміром, у методичних рекомендаціях Харківського Національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди за 2021 рік вимагають дві анотації: перша на початку диплома українською та англійською мовами до однієї сторінки разом, та наприкінці роботи розширена анотація англійською мовою (Summary) [dspace.hnpu.edu.ua], у той час як вимоги до змісту, обсягу та оформлення магістерських робіт Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича за 2021 рік відзначають лише одну анотацію іноземною мовою на початку роботи розмірі від однієї до двох сторінок [english.chnu.edu.ua] .</span >
Перед початком роботи над анотацією ознайомтеся з прикладами в Інтернеті, це допоможе у формулюванні думок науковим стилем. Бажано шукати готові дипломи вашого навчального закладу.
Наведемо зразок анотації до дипломної роботи (див. мал. 2):
Якщо вам не вдалося знайти діючі методичні рекомендації вашого навчального закладу, а в Інтернеті відсутні сучасні публікації дипломів вашого вузу, зверніться до наукового керівника за прикладом диплома, захищеного минулого року . Вам не обов’язково весь диплом, а тільки ключові елементи: «Зміст» та «Аннотація», оскільки в «Змісті» можна побачити місце «Аннотації».
Отже, на основі викладеного матеріалу можна дійти висновку, що анотація – це короткий виклад виконаної роботи в дипломі. Вона має логічну структуру: вступна, основна, заключна частини та ключові слова. Дуже важливо використовувати методичні рекомендації вашого навчального закладу та факультету, оскільки кожен вуз має свої власні вимоги, які можуть відрізнятися від загальноприйнятих.
Який має бути об’єм анотації?
Рекомендований об’єм анотації – одна повна сторінка, але остаточний вибір кількості сторінок залежить від офіційних вимог вашого навчального закладу та факультету.
Якою мовою має бути анотація?
Як правило анотація пишеться мовою, якою написаний диплом, але вибір мови та навіть кількість анотацій різними мовами залежить від вашого навчального закладу та факультету. За вимогами написання анотації обов’язково зверніться до вашої кафедри або наукового викладача.
Скільки має налічуватись ключових слів в анотації?
Рекомендований об’єм ключових слів в анотації від п’яти до десяти, але остаточна кількість та їх наявність в анотації визначаються чинними вимогами вашого вишу та факультету.
В якій частині диплому розташовують анотацію?
Зазвичай анотацію розташовують на початку диплому після титульної сторінки як візитну картку роботи. Але трапляються випадки, коли анотацію розташовують в самому кінці роботи. Тому важливо завжди звертатися до чинних вимог написання кваліфікованих наукових робіт саме вашого навчального закладу.