1. Що таке Scopus?
Scopus є найбільшою базою даних, в якій представлено короткий опис та інформація про цитування рецензованих літературних джерел, у тому числі наукових видань, книг та матеріалів конференцій. Функціонал бази даних Scopus надає можливість для ознайомлення із узагальненим оглядом результатів досліджень з усього світу в різних сферах науки, медицини, техніки, соціології, та гуманітарних напрямах, пропонуючи інтелектуальний інструментарій для моніторингу, аналізу та розуміння сутності проведених досліджень.
У базі даних Scopus представлено роботи з 330 дисциплін, що дозволяє студентам, дослідникам, викладачам (доцентам і професорам), а також бібліотекарям відслідковувати актуальну інформацію у галузі їх наукових інтересів. На зазначеному ресурсі представлено публікації понад 7 000 видавців, які проходять ретельну перевірку та відбір незалежною консультативною радою. Більш детально структуру Scopus представлено на рисунку.
Структура бази даних Scopus станом на липень 2024 року
Публікації, розміщені в базі даних Scopus, за своїм змістом належать до двох основних видів:
- Серійні публікації, які мають міжнародний стандартний номер видання (ISSN), наприклад, журнали, серійні книги або конференції тощо.
- Несерійні публікації, які мають міжнародний стандартний номер книги (ISBN), наприклад, монографії, матеріали наукових конференцій тощо.
Кожна з понад 2,4 млрд. проіндексованих публікацій у Scopus має на 10-15% більше цитувань, порівняно з іншими інтернет-ресурсами. Це забезпечує: розширений бібліометричний та історичний аналіз опублікованих матеріалів; розширений профіль авторів; покращення оцінки репутації та наукової продуктивності авторів.
Особливістю Scopus є можливість ознайомлення з документами, розміщеними на провідних серверах препринтів. Препринтами є попередні, не рецензовані та неопубліковані версії наукових статей і досліджень, які передують публікації перевіреного дослідження. Починаючи з 2017 року препринти можливо відслідковувати через пошук статей Scopus та переглядати у профілі автора.
2. Реєстрація та пошук статей в Scopus
2.1 Реєстрація облікового запису в базі даних Scopus
Алгоритм реєстрації облікового запису користувача в базі даних Scopus є достатньо простим. Для цього потрібно лише виконати декілька наступних кроків:
1. Переходимо на сайт Scopus за адресою: https://www.scopus.com
2. У правому верхньому кутку натискаємо на «Створити обліковий запис».
3. Відкривається вікно, в якому потрібно ввести адресу електронної пошти та натиснути «Продовжити».
4. Внести додаткові дані про себе латиницею та натиснути «Зареєструватись».
5. Почніть користування сервісом Scopus.
Додатково функціонал Scopus дозволяє редагувати авторський профіль та об’єднувати декілька облікових записів одного автора. З метою внесення змін або об’єднання декількох облікових записів, потрібно виконати наступний алгоритм дій:
1. Перейти на сайт Scopus.
2. У правому верхньому кутку натискаємо на «Пошук авторів».
3. У пошуковому рядку вводимо латиницею Прізвище та Ім’я автора.
4. Якщо у базі даних Scopus зареєстровано декілька облікових записів одного автора (різні написання Прізвища та Ім’я), їх варто об’єднати.
5. Для того, щоб переконатися, що усі знайдені облікові записи, належать саме Вам, потрібно натиснути на Ім’я автора або на число документів, які прив’язано до такого профілю.
6. З метою об’єднання декількох облікових записів автора потрібно проставити галочки навпроти свого профілю та натиснути «Запитати об’єднання авторів».
7. Відкриється вікно «Перейти до внесення змін».
8. Обираємо бажане Ім’я профілю та підтверджуємо дію.
9. Для внесення змін Прізвища та Ім’я автора, або Організації, у верхньому правому кутку натискаємо на значок свого профілю.
10. У відкритому вікні вносимо необхідні зміни, які автоматично зберігаються у Вашому профілі.
2.2 Алгоритм пошуку в базі даних Scopus
Пошук інформації у базі даних Scopus є досить простим та передбачає виконання лише декількох кроків. Так, для пошуку необхідних публікацій потрібно виконати наступні дії:
1. Перейти на сайт Scopus за адресою.
2. Для пошуку усіх публікацій автора, необхідно здійснити пошук авторського профілю за алгоритмом, представленим вище.
3. З метою пошуку публікацій у певній сфері або конкретного видання, необхідно натиснути «Джерела».
4. У відкритому вікні можливо обрати варіанти пошуку за галуззю знань, назвою, видавцем та ISSN, а також обрати тип джерела: журнали, книжкові видання, матеріали конференцій та галузеві видання. Додатково передбачено можливість обрання різних пошукових фільтрів, зокрема варіанти відображення та максимальний квартиль журналу Scopus.
5. Після обрання усіх необхідних фільтрів, натискаємо «Пошук джерел».
Пошук інформації не обмежується виключно Scopus, оскільки враховує й бібліографічні посилання та інтернет-сайти, за допомогою пошукової машини Scirus і патентів, через систему Lexis-Nexis.
База даних Scopus надає можливість для використання базового і розширеного пошуку. При цьому, між зазначеними версіями є значні відмінності, які представлено на рисунку.
3. Написання наукової статті в Scopus
Публікація наукових статей та досліджень у Scopus потребує тривалої підготовки та значних зусиль, що зумовлено жорсткими вимогами до опублікованого контенту. Особливу роль в цьому процесі відіграє підготовка та написання результатів проведеного дослідження. У цьому зв’язку пропонуємо звернути увагу на основні кроки, яких варто дотримуватися у процесі написання наукових статей у Scopus.
3.1 Підготовка до публікації статті в Scopus
Сутність підготовки статті до публікації в Scopus полягає у формулюванні наукової гіпотези, яка має бути підтверджена або спростована у процесі проведення дослідження. Враховуючи вимоги аналізованої бази даних, наукові гіпотези не повинні суперечити ключовим науковим фактам, спрямовуючись переважно на малодосліджені або залишені поза увагою інших науковців аспекти у тій чи іншій галузі знань.
На етапі планування статті гіпотеза може бути сформульована приблизно, виступаючи в якості базису подальшого дослідження. Остаточне формулювання наукової гіпотези здійснюється вже після проведення наукового дослідження, враховуючи результати аналізу певного обсягу інформації.
Підготовка статті до публікації в Scopus передбачає проведення ґрунтовної аналітичної роботи з теми майбутнього дослідження, що сприяє визначенню актуальних та недостатньо висвітлених питань у конкретній галузі чи дисципліні. Аналітична робота може бути проведена за допомогою використання пошукового ресурсу Scopus, алгоритм якого представлено у п. 2 даної статті, враховуючи наступні рекомендації:
- у випадках, коли Ви не обізнані у тому, які автори ґрунтовно досліджували різноманітні аспекти предмета дослідження, та в яких виданнях представлено їх праці, доцільно використовувати пошук за ключовими словами і темою;
- якщо Ви у своїй роботі плануєте спиратися на праці конкретних авторів, доцільно використовувати пошук за автором та ознайомитися з його дослідженнями;
- коли Ви плануєте розмістити публікацію в конкретному науковому журналі, або ще не визначилися, проте попередньо обрали декілька журналів, проаналізуйте представлені в них публікації та їх специфіку.
Велика кількість публікацій традиційно розміщується у відповідності до моделі передплати використання сервісу користувачами. При цьому, плануючи опублікувати наукову статтю Scopus існує потреба в ознайомленні зі статтями, представленими саме у цій базі даних. Для цього можливо використати пошук за автором або журналом, щоб сформувати уявлення про структуру статті та основних вимог. А вже ознайомлення із вузькоспеціалізованими працями здійснювати на безкоштовних ресурсах, наприклад, Google Scholar.
Оскільки Scopus висуває достатньо суворі вимоги до публікованого матеріалу, потрібно опрацювати велику кількість праць. У цьому зв’язку вважаємо за необхідне ознайомитися не менше ніж зі 100 працями, присвяченими темі Вашого дослідження, що має гарантувати досягненню поставлених цілей.
3.2 Дотримання вимог Scopus щодо структури IMPAD
Особливістю бази даних Scopus є наявність вимог щодо дотримання структури IMRAD у процесі структурної побудови статті. Після визначення наукової гіпотези та проведення аналізу теми майбутнього дослідження, розпочинається етап структурування статті. Стаття у Scopus має відповідати вимогам до структури IMRAD, що розшифровується наступним чином:
I – Introduction/Вступ.
М – Materials & Methods/Матеріали та Методи.
R – Resalts/Результати.
D – Discussion/Обговорення.
Характеристика кожного з елементів структури Scopus представлена у таблиці.
Вимоги до структури IMRAD для публікації статті в Scopus
Назва елемента |
Зміст |
Introduction/Вступ |
Має бути стисло описано зміст роботи, ключові завдання та положення, які підлягають доказуванню. Зазначений елемент має містити обґрунтування важливості наукового дослідження для галузі чи конкретної дисципліни. У цій частині має бути представлено не менше 5 посилань на літературні джерела, присвячені темі статті; висвітлюється актуальність дослідження; формулюються стислий огляд попередніх досліджень. |
Materials & Methods/Матеріали та Методи |
У цій частині має бути детально представлено основні етапи проведеного дослідження, що надає можливість для його повторення у майбутньому. Важливу роль на даному етапі відіграє характер дослідження – теоретичний або емпіричний, що має бути зрозуміло з тексту самої статті. Важливо чітко вказати та описати зміст використаних матеріалів та методів, що використовувалися у процесі написання статті. |
Resalts/Результати |
У результатах дослідження має бути представлено, що саме виявлено за підсумками проведеного аналізу. Як правило, саме в цій частині публікуються графічні та ілюстративні матеріали, діаграми, формули і таблиці, що ґрунтуються на конкретних даних. Доцільно також розміщувати посилання на мету дослідження, методологію та основні проблеми у певній галузі. |
Discussion/Обговорення |
У цій частині підводиться підсумок та здійснюється оцінювання отриманих результатів, а також їх стисле пояснення. Доцільно представити сильні та слабкі сторони проведеної роботи, а також порівняння з попередніми працями з даної теми. |
Вимоги до структури IMRAD є своєрідним орієнтиром для автора, що не допускає відхилення від стандартів Scopus, спрощуючи алгоритм написання наукової статті та прискорення процесу дослідження. Додатково рекомендується враховувати наступні аспекти:
- обсяг Introduction/Вступу не має перевищувати 500 слів;
- є неприпустимою двозначність трактування термінології чи абревіатур;
- потрібно мінімізувати рівень заспамленості та води в тексті;
- дотримання вимог до рівня унікальності як окремих елементів статті, так і тексту в цілому;
- є неприпустимим дублювання та повторення інформації;
- заборонено змінювати логічну побудову встановленої структури;
- обов’язково мають бути представлене обґрунтування кожного з авторських висновків за результатами дослідження.
У наукових статтях для Scopus є допустимим висвітлення лише тих результатів, які представлено та обґрунтовано безпосередньо у дослідженні. Є помилковим перевищення самоцитування та цитування понад 20%, у зв’язку із чим не рекомендовано використання такого інструменту в розділах Resalts/Результати та Discussion/Обговорення.
В деяких випадках варіації представлення структури наукової статті за системою IMRAD можуть дещо відрізнятися, що залежить від наукового напряму або галузі знань. Особливо відрізняється структура у дослідженнях гуманітарного, технічного та економічного напрямків. Отже, окрім дотримання загальних вимог до структури IMRAD, потрібно враховувати вимоги конкретного наукового журналу.
3.3 Особливості оформлення статті в Scopus
Крім структури IMRAD, оформлення наукової статті для публікації в Scopus потребує дотримання вимог до оформлення графічного та аналітичного матеріалу, правил синтаксису і пунктуації тощо. Для належного оформлення наукової статті потрібно враховувати наступні рекомендації, які значно підвищують шанси на публікацію дослідження у Scopus:
- у роботі має бути представлено якісні, інформативні, унікальні та логічні рисунки, що нумеруються у порядку розміщення в тексті, мають назву та посилання на них у статті;
- таблиці повинні бути побудовані в МС Word, нумеруються в порядку викладення в тексті та мати заголовок. За змістовним наповненням таблиці можуть бути аналітичні (за результатами аналізу цифрових даних) та неаналітичні (викладення необроблених даних);
- діаграми і графіки будуються за допомогою програмного забезпечення МС Excel, CorelDRAW або Illustrator;
- формули в статті потрібно конвертувати у форматі LaTeX, оскільки саме зазначена платформа містить усі функції, необхідні для створення списків, таблиць та розрахунку початкових даних.
Не залишайте поза увагою незначні, проте вагомі деталі. Зокрема, уважно перевіряйте написання усіх тире «–» та дефісів «-», лапок при цитуванні («»). Є недопустимим здвоєння пробілів, використовуйте нерозривний пробіл при написанні прізвищ та ініціалів авторів, а також заміна символів для досягнення вищого рівня унікальності наукової статті.
Наступним обов’язковим елементом наукової публікації в Scopus є дотримання вимог до цитування та складання бібліографічного списку. Посилання на позиції інших науковців та використання результатів, представлених в інших наукових працях, повинні супроводжуватися належним цитуванням.
У процесі оформлення цитування та бібліографічного списку потрібно використовувати стилі, що вимагаються у конкретному журналі, в який подається наукова стаття для публікації. У Scopus найчастіше використовуються 7 стилів оформлення бібліографії, які більш детально представлено у таблиці.
Стилі оформлення бібліографії, що використовуються в наукових публікаціях у Scopus
Стиль оформлення |
Приклад оформлення посилання |
Vancouver |
(1)Dai H., Chen Y., Ma L., Zhang Y., Cui B. Direct regeneration of hydrogels based on lemon peel and its isolated microcrystalline cellulose: Characterization and application for methylene blue adsorption. Macromol 2021; 129-138. |
MLA |
Dai, H., et al. «Direct regeneration of hydrogels based on lemon peel and its isolated microcrystalline cellulose: Characterization and application for methylene blue adsorption». Macromol, vol. 191, SCOPUS, www.scopus.com, doi: https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2021.09.063. |
Council of Biology Editors |
1.Dai H., Chen Y., Ma L., Zhang Y., Cui B. Direct regeneration of hydrogels based on lemon peel and its isolated microcrystalline cellulose: Characterization and application for methylene blue adsorption. Macromol 2021; 129-138. |
Harvard |
Dai, H., Chen, Y., Ma, L., Zhang, Y., Cui, B. 2021, «Direct regeneration of hydrogels based on lemon peel and its isolated microcrystalline cellulose: Characterization and application for methylene blue adsorption», Macromol, vol. 191. |
NLM |
1.Dai H., Chen Y., Ma L., Zhang Y., Cui B. Direct regeneration of hydrogels based on lemon peel and its isolated microcrystalline cellulose: Characterization and application for methylene blue adsorption. Macromol [Internet]. 2021; 129-138. Available from: www.scopus.com. |
Chicago |
Dai, H., Chen, Y., Ma, L., Zhang, Y., Cui, B. 2021. «Direct regeneration of hydrogels based on lemon peel and its isolated microcrystalline cellulose: Characterization and application for methylene blue adsorption». Macromol 191. doi: https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2021.09.063. www.scopus.com. |
APA |
Dai, H., Chen, Y., Ma, L., Zhang, Y., Cui, B. (2021). Direct regeneration of hydrogels based on lemon peel and its isolated microcrystalline cellulose: Characterization and application for methylene blue adsorption. Macromol, 191 doi: https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2021.09.063. |
Цитування у тексті наукових статей може бути у квадратних або круглих дужках. Як правило, у разі представлення цитування у квадратних дужках, у бібліографічному списку джерела розміщуються у порядку згадування у тексті. При цьому, коли посилання викладено у круглих дужках, список використаних джерел складається в алфавітному порядку за прізвищами авторів.
Правильне оформлення цитування є не лише способом аргументації власного дослідження та тверджень, викладених у статті. Це дозволяє уникнути академічного плагіату, оскільки недоліки в оформленні цитування розглядається як академічна недоброчесність, що впливає на рівень унікальності наукової статті.
Третім ключовим елементом у процесі оформлення наукової статті в Scopus є метадані, які хоча і є найменшим за своїм обсягом, проте це не знижує значимості наукового дослідження. До метаданих наукової статті належать анотація, назва та ключові слова.
Візитівкою наукової статті є заголовок, тобто її назва, що повинна викликати зацікавленість читачів, бути лаконічною та максимально зрозумілою. Як правило, кількість слів у заголовку наукової статті не повинна перевищувати 10-15 слів. При цьому, у назві не рекомендується використовувати вузькоспеціалізовані абревіатури, відображаючи цілі та об’єкт наукового дослідження.
Назва наукової статті повинна враховувати рекомендації та вимоги журналу, в якому планується публікації, відображати її сутність та авторський підхід, а також ключові слова. При цьому, є не допустимим використання жаргонізмів, жартів або скорочень.
Анотація є важливим елементом у структурі статті, оскільки саме з неї починається знайомство зі змістом наукової праці не лише читачів, але й редакційної колегії Scopus. Обсяг анотації має складати від 150 до 300 слів. У процесі написання анотації потрібно забезпечити збереження чіткості структури: цілі, методи, результати, актуальність та пропозиції. При цьому, є недопустимим використання в анотації посилань на позиції чи праці інших науковців. Анотація має бути викладена із дотриманням вимог до наукового стилю, не допускаючи орфографічних і граматичних помилок, акцентуючи увагу на особливостях авторського підходу та кінцевих висновках.
Після анотації розміщуються ключові слова, які пов’язані з темою наукового дослідження. Вони не повинні дублюватися із словами у заголовку, одночасно точно відображаючи тему, мету та особливості наукової статті. Як правило, у науковій статті має бути представлено від 4 до 6 ключових слів, проте потрібно враховувати вимоги конкретного журналу до їх кількості.
Заключним етапом написання наукової статті в Scopus є переклад академічною англійською мовою, оскільки невдалий переклад може негативно вплинути на прийняття рішення про публікацію редакційною колегією, навіть у випадках перспективності проведеного дослідження. Неякісний або машинний переклад може завадити членам редакційної колегії або рецензентам зрозуміти авторської позиції та новизни викладеного матеріалу.
Автор може обрати журнал, який публікує наукові статті іншою мовою, зокрема українською. Але варто врахувати, що кількість таких видань у Scopus незначна, порівняно з англомовними. Тому рекомендовано відповідально підходити до реалізації даного етапу.
У процесі перекладу наукової статті англійською академічною мовою варто врахувати наступні рекомендації:
- не використовуйте машинний переклад, оскільки він може не враховувати специфіку вузькоспеціалізованої термінології;
- уважно перевіряйте стилістичні та граматичні характеристики статті у перекладі;
- намагайтесь уникати подвійного трактування термінів у перекладі;
- використовуйте спеціальні сервіси для перевірки англомовної граматики, що дозволить уникнути численних помилок.
3.4 Етичні вимоги до публікації статті в Scopus
Scopus додатково висуває суворі етичні вимоги до наукових статей, що пропонуються для публікації. Порушення таких вимог може призвести не лише до відмови у публікації наукової статті, але й до репутаційних втрат самого автора, які досить складно усунути. Так, публікація наукової статті в Scopus є неможливою у випадку порушення наступних правил:
- Недотримання вимог щодо унікальності тексту наукової статті. Порушеннями зазначених вимог є зловживання запозиченнями, відсутністю належного оформлення цитувань, плагіат та представлення чужих ідей як авторських.
- Використання ілюстративного матеріалу без дозволу їх автора або власника.
- Направлення наукової статті для рецензування до декількох наукових журналів. Одночасно наукову статтю дозволяється направляти лише до одного журналу.
- Наукова стаття повторює зміст попередніх публікацій автора, що суперечить вимогам до наукової новизни.
Щорічно для публікації в Scopus надсилають тисячі нових наукових статей, проте лише 33 % з них відповідають критеріям відбору (приблизно 1 200 статей). Проте лише 50 % з них визнаються Консультативною радою такими, зміст яких відповідає усім вимогам Scopus. Тому дотримання етичних критеріїв є одним із ключових для досягнення бажаного результату.
4. Вибір журналу для публікації наукової статті
Приймаючи рішення про публікацію наукової статті у Scopus, виникає питання: Як знайти журнал Scopus для публікації? Потрібно не лише обрати журнал, але й проаналізувати його тематику та якість вже опублікованих праць. Для цього потрібно виконати наступні кроки:
- Проаналізувати наповнення журналів, у яких публікуються статті дисципліни, наукової галузі або сфери наукових досліджень, до яких належить тема Вашої наукової роботи.
- Проаналізувати веб-портали обраних Вами журналів та розміщену на таких ресурсах інформацію.
- Перевірити індексацію журналу Scopus, враховуючи дані, розміщені на сайті певного видання.
- Провести аналіз публікаційної активності та тематики, яким присвячені статті в журналі.
Ви можете обрати один основний журнал, а також декілька додаткових. У разі отримання відмови у публікації в одному журналі, Ви завжди матимете можливість оперативно відправити наукову статтю для погодження в інший.
Не зважаючи на те, що Scopus запроваджено суворі правила розміщення наукових статей у журналах, проте це не є свідченням відсутності недобросовісних видавців. Щоб розпізнати недобросовісних видавців та знайти журнал Scopus для публікації наукової статті, автору потрібно врахувати низку моментів, що представлено у таблиці.
Критерії визначення добросовісних та недобросовісних наукових журналів у Scopus
Добросовісний видавець |
Недобросовісний видавець |
Розгляд наукової статті редакційною комісією та рецензентами триває від декількох місяців до року |
Рецензування та погодження публікації наукової статті здійснюється протягом декількох днів |
Вимагається низький рівень самоцитування |
Дозволяється самоцитування на високому рівні (понад 20%) |
Видання приймає вузькогалузеві статті |
Видання публікує наукові статті у різних сферах наукових знань |
Випуски публікуються з чітко визначеною періодичністю |
Випуски публікуються досить часто |
На веб-сайті видання представлено правдиві показники індексації |
На сайті видавця представлено неправдиву інформацію щодо індексації |
Оплата здійснюється за проведення рецензування, редакцію, розгляд та видання журналу |
Оплата здійснюється за публікацію статті в науковому журналі |
Публікація наукової статті у недобросовісному виданні може негативно вплинути на рейтинг автора, а також привести до зайвого витрачання часу та коштів. Отже, є необхідним врахування вищевказаних рекомендацій у процесі вибору журналу для публікації наукової статті.
5. Вартість публікації статті в Scopus
Якщо Ви чітко вирішили опублікувати наукову статтю в Scopus, потрібно розуміти, що функціонал зазначеної бази даних взагалі не передбачає можливість безкоштовної публікації. У будь-якому випадку є необхідною сплата коштів за публікацію, проте існує чотири основних джерела фінансування на Scopus, які представлено на рисунку.
Варто звернути увагу на те, що особливої актуальності набуває можливість безкоштовної публікації наукової статті у Scopus. Вартість публікації у наукових журналах, особливо у найбільш рейтингових, може сягати декількох тисяч дол. США. Саме це потребує урахування наступних рекомендацій, що дозволять Вам опублікувати наукову статтю в Scopus безкоштовно:
- Для підвищення шансів на безкоштовну публікацію, потрібно приділити особливу увагу на гарно попрацювати над якісним наповненням наукової статті. Чим вища значимість проведеного Вами дослідження, тим вищі шанси на отримання спонсорського фінансування.
- Проведіть аналіз спонсорських пропозицій та вимог, які висуваються до наукових статей. У разі, коли ви плануєте обрати традиційний спосіб фінансування, варто врахувати, що кількість цитування у цьому випадку буде меншою.
Як обрати тему наукової статті для Scopus?
Як правило, тематика наукової статті для публікації має відповідати напрямку Ваших наукових досліджень. Проте, якщо виникають складнощі у виборі конкретної теми, або вона є достатньо дослідженою, Ви можете обрати суміжну тематику, яка, хоча дещо й відрізняється від вашої специфіки, проте тісно з нею пов’язана та повною мірою відповідає вимогам щодо наукової новизни. Обрана тема наукової статті повинна Вас захоплювати та цікавити, відповідати потребам наукової спільноти та мати актуальність подальшого дослідження. Саме це підвищить шанси на публікацію Вашої наукової статті в Scopus та високі рейтинги проведеного дослідження.
Чи можу я обрати декілька журналів для публікації наукової статті в Scopus?
Так, але один має бути основним, а інші – «про запас». Політика Scopus категорично забороняє одночасне направлення наукових статей до декількох журналів. Проте, якщо Вам відмовили у публікації в обраному виданні, Ви маєте можливість оперативно відправити підготовлені матеріали до іншого. У разі порушення цього правила, редакційна комісія відмовить у публікації наукової статті у Scopus.
Як швидко опублікувати статтю в Scopus?
Спочатку потрібно визначити, що у Вашому розумінні є «швидко»? Якщо Ви бажаєте опублікувати наукову статтю в Scopus за декілька днів – це неможливо, оскільки розгляд заявки редакційною комісією триває мінімум декілька місяців. Тому оминайте будь-які оголошення про надання послуг швидкої публікації статті в Scopus, що дозволить уникнути не лише зайвого витрачання часу і грошей, але й втрати репутації як автора.