0 800 330 485
Працюємо без вихідних!
Гаряча лінія
Графік роботи
Пн - Пт 08:30 - 20:00
Сб - Нд 10:00 - 17:00
Пишіть в чат:
Для отримання інформації щодо існуючого замовлення - прохання використовувати наш внутрішній чат.

Щоб скористатися внутрішнім чатом:

 1. Авторизуйтеся у кабінеті клієнта
 2. Відкрийте Ваше замовлення
 3. Можете писати та надсилати файли Вашому менеджеру

На скільки сторінок має бути диплом?

Редактор: Роман
14 хв.

То що ж важливіше – зміст або форма? Зміст, звичайно, скажемо ми й будемо мати рацію. Але! Все ж є певне «але»! Як не крути, а зустрічають за одежиною, а потім вже вглядаються в глибини внутрішнього світу.

Магістр

1. Що являє собою дипломна робота, та які є її види?

Відкриваючи будь-які методичні рекомендації, що ви, ймовірно, отримали в університеті як певний гайд, що, як передбачається, скеровує вас в потрібному напрямку під час написання та підготовки до захисту вашої дипломної роботи, ви, в намаганні зрозуміти, що ж вас очікує, бачите щось на кшталт такого:

Дипломна робота – це письмова кваліфікаційна робота, що представляє письмові результати дослідження на обрану і затверджену наказом ВНЗ тему в межах спеціальності та професійного спрямування студента. Дипломна робота пишеться з метою узагальнення і демонстрації відповідності освоєних знань зі спеціальності…..

Звучить серйозно і навіть трохи лякає, чи не так? А може і не трохи. Але подивимось на це зблизька. Чи справді такий страшний чорт, як його малюють?

Адже перш ніж кудись бігти, краще все ж уявляти куди – знати «місце призначення». Як матимемо чіткі уявлення про те, чого бажаємо досягти (хоча б за обсягом), так і швидкість з’явиться, і ентузіазм досягти те саме бажане підоспіє.

Є два види дипломних робіт відповідно до кваліфікаційного рівня, який ви наразі проходите:

 •  диплом бакалавра;
 •  диплом магістра.

 Навчаєтесь на бакалавраті й ви вже студент 4-го курсу? Тоді починаємо готуватись до написання диплому бакалавра. Поздоровляємо, ви – на етапі підготовки першої серйозної наукової праці та найлегшої з усіх наступних.

Справедливості раді, треба сказати, що студенти не усіх спеціальностей і не в усіх ВНЗ мають захищати цей тип диплома, а лише відбудуться легким переляком на ДЕКу, й ось ви вже на наступному рівні Джуманджи. Перед вами відкриваються перспективи підготувати і захистити магістерську, а також отримати перший науковий ступінь магістра, що вже заявить про вас як про спеціаліста в обраній галузі (сподіваємось, що так і є!).

І от і тема вже є (хоча б це!), а от з ідеєю, концепцією та гіпотезою ситуація вже гірше. А якщо ще й затягнув і не розпочав корпіти над дипломною зі старту? Або захист через тиждень, а ідеї так і не з’явились або талант так і не розкрився? То вже пиши пропало!… Або інший варіант – збираємось в кулак і починаємо серфити в інтернеті питання – тож на скільки сторінок має бути диплом? Яка кількість написаного тексту має спасти?

 

2. Чи так важливий обсяг дипломної роботи?

То що ж важливіше – зміст або форма? Зміст, звичайно, скажемо ми й будемо мати рацію. Але! Все ж є певне «але»! Як не крути, а зустрічають за одежиною, а потім вже вглядаються в глибини внутрішнього світу. Так само і з дипломною роботою. Можна мати найцікавіші та найцінніші наукові ідеї, які за унікальністю б’ють усі рекорди й здатні буквально «врятувати світ». Але світ навіть не побачить їх, оскільки вони, спіткнувшись об поріг вимог до обсягу, можуть бути навіть не прийняті до захисту і не розглянуті екзаменаційною комісією.

Якість дипломної роботи дійсно не визначається її обсягом. Тобто лише набрана кількість сторінок не забезпечить вам вищий бал на захисті, але ж без потрібного обсягу на захист взагалі можна і не потрапити.

 Тож маємо таки взяти той бар’єр, що дозволить пройти «кордони» нормоконтролю і таки спромогтись видати на-гора певну кількість сторінок, зберігаючи, при цьому певну «золоту середину». То скільки ж ?

Цікавить написання роботи "під ключ" з гарантією?

 

3. Диплом бакалавра vs диплом магістра – який обсяг відповідає нормам?

Стандартний обсяг дипломної роботи складає 60 – 70 сторінок.

Іноді обсяг диференціюють:

 • бакалавр – 50-70 сторінок,
 • магістр – 70-90.

Отже, критичний мінімум – 50 сторінок. Перебір, який не викличе особливих питань – 80 сторінок для бакалавра і 90-100 – для магістра.

Іншими словами, обсяг може коливатись в бік більшого або меншого, але краще не ризикувати і абсолютно не годиться знижуватись нижче мінімуму в 50 сторінок. «Ідеальний обсяг» – 70-80 сторінок. 

У зазначених параметрах йдеться про обсяг основного тексту, що рахується без списку використаних джерел та додатків. Це означає, що обсяг, наприклад, у 50 сторінок тексту буквально означає, що остання сторінка ваших висновків не повинна нумеруватись цифрою менш ніж 50. Так, ви правильно розумієте, що навіть одна сторінка тут на цьому рубежі вирішує, і якщо там стоятиме цифра 49 – то вже катастрофа. З якої сторінки нумерується диплом? Нумерується він з першої сторінки вступу і найчастіше це сторінка 3 (слід за титульною сторінкою та вступом, які не нумеруються, але рахуються), але, якщо є додаткові компоненти структури (завдання та/або перелік умовних скорочень, реферат або анотація), номер сторінки, звичайно буде іншим, але нумерація, все-таки, проставляється незмінно зі вступу.

Важливо

Студенти помилково вважають, що чим більше вони напишуть тексту, тим краще буде оцінка і відверто не розуміють, чому ж результат не виправдовує їх очікування, науковий керівник вказує на це як недолік, а  рецензент взагалі включає до зауважень роботи. Що ж не так? Написано ж багато! Чому труд залишається недооціненим? В чому ж помилка?

 

Не варто очікувати високої оцінки за перевищення зазначеного обсягу, оскільки завдання дипломної роботи полягає не у вигортанні купи інформації, якої може бути нескінченна кількість. Але великий обсяг не свідчить про те, що кількість переходить в якість. Дипломна робота покликана демонструвати вашу здатність якісно систематизувати, аналізувати та робити висновки. І здатність викладати факти лаконічно є свідченням високого рівня систематизації й сформованості навичок якісного осмислення знайдених фактів. Саме це справить потрібне враження. Тому не перевантажуйте роботу результатом компіляції даних з різних робіт, будьте помірні в обсязі, і не видавайте свою нездатність виділити головне. Це той випадок, коли надмірна кількість не тотожна високому результату. Тож просто дотримуйтесь регламентованого обсягу.

Від чого залежить обсяг, і яка спеціальність може почувати себе «в дамках»?

Обсяг залежить від таких факторів:

 1. Спеціальність та дисципліна.
 2. Тема та суть дослідження.
 3. Зазначені нюанси обсягу в методичних рекомендаціях.
 4. Наявність творчої жилки в автора.

Точні науки можуть мати переваги й в наданих вам рекомендаціях обсяг може бути коротшим, оскільки як же сухі формули розтягнути на пухлий диплом. Проте, це є проблема, коли технарі не здатні писати по суті, яка так очікується. В менш привілейованому становищі – гуманітарії, від яких очікується більший обсяг. Але й інструменти в арсеналі у майбутнього філолога або юриста для цього повинні бути більш розвинені, й можна виїхати на красномовстві та «доливанні води».

 

4. В погоні за стандартом обсягу: скільки сторінок має містити кожний розділ?

Спробуймо зорієнтуватись в обсязі – як правильно розподілити сили на кожний розділ за структурою.

Оптимальна кількість розділів в дипломній роботі має бути – 2-3. Також ми враховуємо вступ та висновки, де також є свої обмеження.

Отже, що з пропорцій по кожному зі структурних елементів основного тексту нам говорять рекомендації? Регламент на обсяг кожного розділу містить такі дані в разі структурування дипломної роботи на 3 розділи:

 1. Обсяг вступу не повинен перевищувати 5 сторінок.
 2. Перший розділ, де викладається теоретична база дослідження, не повинен перевищувати 25% загального обсягу дипломної роботи.
 3. Другий, аналітичний або методологічний розділ, що має поєднувати набуті теоретичні знання та вміння використовувати обрані методи й певний методичний інструментарій на прикладі конкретного матеріалу, повинен складати у межах 35-40% від загального обсягу дипломної роботи.
 4. Третій розділ – інтерпретаційний або рекомендаційний (в залежності від спеціалізації), що за обсягом може становити до 25% від загального обсягу дипломної роботи.
 5. Висновки за обсягом не повинен перевищувати 5 сторінок.

 

Наведемо приблизний посторінковий розклад для орієнтації:

Елемент структури

Кількість сторінок

Титульна сторінка

1

Зміст

1

Реферат

1

Список використаних скорочень

0-2

Вступ

2

Розділ 1 (теоретичний)

15-25

Розділ 2 (аналітико-методологічний)

20-25

Розділ 3 (інтерпретативний або рекомендаційний)

15-25

Висновки

2-4

Список використаних джерел

5-10

Додатки

1-30

Анотація / Summary

1

Лайфхак

Спочатку структуруйте і розбийте свій план на ці складові та сформуйте уявлення про бажаний обсяг. А потім починайте працювати над наповненням, щоб не виходило, що ви аналізуєте безліч інформації й про все намагаєтесь написати, а потім доводиться більшість викреслювати та видаляти. Не хочеш лити сльози з приводу непотрібної праці та втраченого часу – обмірковуй все відразу.

Важливо

 • Якщо дипломна робота складається з двох частин – теоретичної та практичної, практична частина повинна переважати за обсягом у співвідношення 1:2.
 • Принаймні співвідношення між ними має  бути 1:1.
 • Співвідношеня 3:1 вже можна вважати проблемним.

 

5. «Корисні шкідливі» поради: лайфхаки як збільшити обсяг 

Не обсягом єдиним, … але що робити, як його недостатньо, а часу до захисту все обмаль?

В ідеалі, звичайно, щоб до таких порад не доводилось звертатись, але якщо тему ви вже розкрили наскільки могли, а потрібної норми обсягу все ж не досягнуто?

Звичайно, існують технічні засоби збільшення полів або інтервалів між літерами слів. Також «натягнути» обсяг можна необґрунтованим поділом тексту на дрібні абзаци тощо. Але це не вельми “достойний” спосіб, багато це не дасть. Та й викладачі про таке також в курсі й трапляються такі, що буквально лінійкою вимірюють ширину полів.

 Тож розглянемо, що можна зробити безпосередньо за текстом:

1. Додавання так званої «води», роблячи це не перевантажуючи увагу читача, що особливо годиться для гуманітаріїв.

Застосовуйте для інтерпретації вже наведених точок зору науковців в теоретичній частині фрази «ще раз зазначимо», «Порівняємо з…»», «іншими словами…», «натомість», «варто звернути увагу», «варто зазначити» тощо. Це дозволить ще раз прокрутити вказану інформацію своїми словами, що місцями навіть додасть вашій роботі плюсів, оскільки ви отримуєте висловлення власної думки з приводу фактів і ваш підхід виглядатиме аналітичним.

Приклад додавання так званої "води" - зображення

2. Розширення сфери компіляції фактів. В теоретичній частині можна розширити коло цитації з джерел. В практичній – застосувати факти з цитованих джерел для порівняння виявлених вами тенденцій і тих, що були вже виявлені до вас – вони можуть корелювати, можуть ні, але в будь-якому разі це – привід ще раз зосередитись на процесі та подискутувати з цього приводу.

3. Елементи візуалізації: таблиці, діаграми, графіки, схеми. Займають непогану кількість нетекстового обсягу, при цьому залишають поле для їхньої інтерпретації. І водночас є плюсом роботи, адже дозволяють в згорнутій формі систематизувати матеріал. Та так, що самі зрозумієте навіть, що ви спромоглись виявити своїми результатами, і вам ще це самим способається. Це дозволяє виявити головне, повторюване, превалююче.  Тобто системне, що вимальовується в тенденцію. І знову ж таки, дасть простір для нових пояснень навіть тоді, коли вам здається що все, що можна, вже написано.

Співвідношення емоційно-почуттєвих станів - діаграма

Лайфхак

Якщо хочете зберегти зусилля (адже це, зрештою, є базовим законом самозбереження), на етапі вибору теми дослідження для дипломної роботи, обирайте тему, яку ви вже розглядали як курсову. Так ви вже отримаєте певну кількість сторінок чернетки, хоча б в плані теоретичної частини, яку доведеться лише доповнити. Практичну частину так чи інакше прийдеться розширяти матеріалом та більш складною й актуальною методологією аналізу. 

Відповіді на часті питання

Де взяти вимоги, прийняті в моєму ВНЗ/на факультеті/кафедрі?

Будь-який навчальний заклад надає відповідний ресурс студентам, які називаються «Методичні вказівки з написання дипломної роботи та підготовки її до захисту».

Чи враховуються в обсяг титульні сторінки, зміст, анотація, реферат та summary (анотація англійською)?

Все враховується, окрім summary (анотація англійською). Тож перша сторінка вступу ймовірніше буде сторінка 3.

Чи всі ці сторінки нумеруються?

Ні, перша сторінка, на якій з’являється номер, це – перша сторінка вступу і далі. Наприкінці роботи не нумерується англійська анотація та декларація.

Що таке обсяг основного тексту?

Це кількість сторінок дипломної роботи без списку використаних джерел та додатків.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+
від 660

Стаття була корисною для вас?

Оцініть статтю від 1 до 5

4.5 із 5 на основі 2 оцінок

Поділитися:
Помітили помилку?
Виділіть її і натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: