0 800 330 485
Працюємо без вихідних!
Гаряча лінія
Графік роботи
Пн - Пт 08:30 - 20:00
Сб - Нд 10:00 - 17:00
Пишіть в чат:
Для отримання інформації щодо існуючого замовлення - прохання використовувати наш внутрішній чат.

Щоб скористатися внутрішнім чатом:

 1. Авторизуйтеся у кабінеті клієнта
 2. Відкрийте Ваше замовлення
 3. Можете писати та надсилати файли Вашому менеджеру

Як скласти доповідь до дипломної роботи?

Редактор: Роман
15 хв.

На завершальному етапі навчання студенту необхідно не лише написати дипломний проєкт, а й грамотно та успішно захистити його перед атестаційною комісією.

Магістр

1. Доповідь до дипломної роботи: навіщо її писати?

На завершальному етапі навчання студенту необхідно не лише написати дипломний проєкт, а й грамотно та успішно захистити його перед атестаційною комісією. Для цього прийнято писати доповідь. 

Варто зазначити, що написання доповіді загалом не регламентується, студент пише її особисто для себе. Головним правилом при написанні є те, що доповідь повинна якомога повніше відображати зміст дипломної за доволі невеликого обсягу.

На виступі студент повинен підтвердити, що він написав диплом самостійно та добре володіє темою. Також, в процесі виступу екзаменаційна комісія звертає увагу на підготовку студента, наскільки добре він вміє працювати з науковими джерелами, висловлювати свої думки, робити висновки та узагальнення, а також надавати практичні рекомендації щодо вирішення проблем з теми дослідження.

У доповіді до дипломної роботи студент коротко описує результати свого власного дослідження. Йому необхідно розповісти про актуальність та значущість роботи, поставлену мету та засоби її досягнення, а також отримані результати. Від того, наскільки правильно складено доповідь та враховано всі вимоги, багато в чому залежить підсумкова оцінка.

Важливо

Основна вимога при захисті дипломної – це послідовне та лаконічне подання інформації. Тому добре підготовлена на захист дипломної промова стане запорукою успіху. Вона має бути складена так само, як і сама наукова робота. По суті, доповідь – це короткий переказ дипломної роботи.

 

2. На що звернути увагу перед написанням доповіді до дипломної роботи

У своїй доповіді студент повинен в короткій формі розповісти про виконане дослідження. Йому потрібно підготувати лаконічний виклад основних положень дипломної роботи, щоб члени атестаційної комісії отримали загальне уявлення про її наукову цінність. У цьому сенсі доповідь можна порівняти з презентацією, що має аналогічне завдання – за короткий час подати основну інформацію про проєкт.

Іноді може виникнути запитання: як почати виступ на захист дипломної роботи? Варто зазначити, що перед написанням виступу на захист дипломного проєкту студент має відповісти на наступні запитання:

 1. Скільки часу триватиме виступ? (зазвичай 7-10 хвилин).
 2. Яка мета промови? Як зацікавити членів комісії? 
 3. Чому дана робота є актуальною та які перспективи відкриваються перед науковцями та практиками після детального вивчення проблем, що досліджувалися у дипломній?

Крім цього, необхідно детально вивчити методичні рекомендації навчального закладу. Досить часто, саме в них можна знайти важливі поради стосовно того, як правильно написати доповідь до дипломної роботи. Також варто консультуватися зі своїм науковим керівником.

Важливо

Якісно написану доповідь до дипломної роботи не можна переоцінити. На захисті дипломної атестаційна комісія звертає свою увагу насамперед на те, як грамотно і повно студент зуміє захистити (відстояти) свою випускну кваліфікаційну роботу. Ніхто з них на захисті повністю перечитувати роботу не буде. Державна атестаційна комісія звертатиме увагу обов’язково на наступні моменти:

 • – рецензія на дипломну роботу;
 • – відгук наукового керівника;
 • – зміст (наскільки відповідає темі дипломної, чи дотримано логіку);
 • – вступ;
 • – висновок;
 • – змістовність та оформлення списку літератури, відсутність застарілих джерел.

 

3. Обсяг та тривалість доповіді

При розрахунку обсягу доповіді потрібно виходити з часу відведеного на захист дипломного проєкту перед комісією.

За часом доповідь повинна займати до 10 хвилин (оптимально 5-7 хвилин), що становить приблизно 4-5 сторінок тексту, набраного 14-пунктовим шрифтом Times New Roman на папері формату А4. Потрібно не допустити як надто короткого, так і довгого виступу, оскільки це може призвести до негативного враження від виступу та у результаті до зниження оцінки.

 

4. Поради щодо написання доповіді

Для того щоб якісно написати доповідь до дипломної роботи та підготуватися до захисту доцільно дотримуватися декількох порад:

 1. Уважно ще раз перечитати саму дипломну роботу. Навіть якщо ВКР було написано задовго до захисту, промову варто писати, після повторного прочитання самої дипломної. І лише після цього можна розпочинати писати доповідь.
 2. Пам’ятати про час. Зазвичай захист триває недовго (до 10 хвилин). Тому не варто переписувати цілі абзаци дипломної роботи у свою промову. Краще зробити доповідь помічником, шпаргалкою, з якою буде простіше розповідати про результати свого дослідження.
 3. Продумати можливі питання. Після виступу студенту можуть поставити питання щодо практичної та рекомендаційної частини його дослідження. Зазвичай кількість питань не перевищує 10, а ось їхня складність залежатиме від декількох аспектів:
 • наскільки цікавим був сам виступ;
 • наскільки швидко та впевнено студент відповідав на запитання;
 • від того, як зарекомендував себе випускник за увесь час навчання;
 • від правильності оформлення дипломного проєкту.

Перед тим як написати доповідь до дипломної роботи, разом із науковим керівником необхідно обдумати питання, які можуть задати члени комісії. Інформацію, яка допоможе з відповідями, можна заздалегідь включити у промову.

 1. Використовувати інформацію зі вступу та висновків, але не сліпо переписувати їх. Доцільно зазначити якими була мета і завдання дослідження, як їх вирішували, що зробили і що одержали в результаті. У промові важливо відобразити саму суть дипломної, тому варто додати до неї найважливіші результати дослідження з кожного розділу.
 2. Репетирувати виступ. Можна це зробити самостійно перед дзеркалом або перед товаришами. Стоячи перед комісією, студент уже не буде відчувати великого дискомфорту. До того ж, студент матиме змогу привести у відповідність до часових меж свою доповідь.
 3. Зробити презентацію. Доповідь до дипломної роботи можна і навіть доцільно проілюструвати наочними матеріалами. Для цього варто підготувати презентацію за допомогою програми Microsoft Power Point, а також роздатковий матеріал для членів комісії.

Як правильно написати доповідь до дипломної роботи. 

В процесі підготовки тексту доповіді слід дотримуватися таких правил:

 1. Не варто перевищувати ліміт часу, який відводиться на виступ. Ніхто не слухатиме кожного студента по пів години. Комісія може зупинити тривалий виступ, тим самим додати зайвого хвилювання. Тому необхідно готувати лаконічну доповідь і по суті. Жодної зайвої теорії.
 2. Не слід заглиблюватись у деталі. Необхідно викладати думки чітко і лаконічно. Не намагатися переказати увесь дипломний проєкт. У цьому немає потреби. 
 3. Не можна чіпати питань, які не розглядалися в рамках дипломної роботи. Не варто говорити те, що не відноситься до теми дипломної. Також не слід порушувати наприкінці своєї промови нові проблеми, залишаючи їх без відповіді.
 4. Ніколи не зізнаватися, якщо щось було упущено або про щось не було сказано у промові. Не потрібно про це повідомляти і акцентувати увагу всіх присутніх.
 5. Додатково необхідно перевірити вже підготовлену доповідь за наступними пунктами:
 1. у промові відсутні слова та фрази, які важко вимовити або складно зрозуміти;
 2. пропозиції підкріплені точними фактами, цифрами, розрахунками;
 3. використовувані терміни та абревіатури зрозумілі аудиторії.

При написанні доповіді до дипломної роботи дуже важливо правильно організувати власний час.

Важливо

Текст промови на захист не можна підготувати за півгодини. Перед захистом завжди постає безліч організаційних питань. Необхідно готуватися до свого виступу заздалегідь.

Рекомендується не переоцінювати власні можливості, відкладаючи роботу на останні дні. У процесі написання промови на захист ВКР (випускної кваліфікаційної роботи) виникає безліч питань, які потребують консультації з науковим керівником, а це забирає час. Рівномірний розподіл навантаження допоможе знизити втомлюваність та правильно розподілити залишок днів перед офіційним захистом дипломної на написання та оформлення доповіді до неї.

 

5. Структура доповіді до дипломної роботи

Важливо

Доповідь на захист дипломної роботи – це не переказ вступу та висновків. 

Готуючись до захисту, вкрай необхідно знати, як скласти доповідь до дипломної роботи. Текст доповіді схематично включає три частини:

Схема тексту доповіді - зображення

Логіка побудови доповіді на захист дипломної роботи має наступну структуру:

Структура доповіді - зображення

Нижче наведено характеристику змістовного наповнення доповіді до дипломної роботи.

1. Вступ

Починати свою промову без вітання – це ознака поганого тону, як наслідок, негативне ставлення членів комісії. На початку своєї доповіді обов’язково необхідно привітатися з Головою та членами комісії, присутніми та оголосити тему свого дослідження.

Після вітання необхідно коротко викласти актуальність теми, озвучити мету дипломної та поставлені завдання. Комісії має бути зрозумілою актуальність теми та мета дослідження – це базовий момент виступу. По суті, слід відповісти на питання, чому саме на дану тему було проведено дослідження та обґрунтувати її вибір. Додатково можна зазначити чинники, які вплинули на  проведення дослідження.

Вступна частина промови повинна займати 10-15% від часу виступу на захисті дипломної. Як правило, потрібно виділити на це 1 хвилину.

2. Основна частина

В основній частині необхідно викласти основні тези дипломної роботи, це має займати приблизно 70% від часу виступу на захисті (5-8 хвилин). Основну увагу варто приділити результатам аналітичної роботи та практичним розробкам. Викладати свої тези необхідно послідовно. Якщо дипломна виконана, наприклад, з психології чи педагогіки, то обов’язково має бути озвучена база дослідження та чисельність тих, хто взяв участь у опитуванні, тестуванні тощо.

В процесі написання тексту промови не слід перевантажувати її детальним переказом теоретичних аспектів. Комісії цікаво дізнатися, яких висновків студент дійшов самостійно за результатами проведеного дослідження. Важливо лише коротко відмітити основну суть та висловити власну думку щодо теоретичних положень дипломної роботи. Це логічна зв’язка між вступною частиною та результатами дипломної.

Далі коротко слід охарактеризувати об’єкт та навести результати аналізу предмета дослідження. Варто зазначити, що зміст аналітичної частини залежить від тематики дослідження та його практичної значущості. Головне – це чітко розкрити результати проведеного дослідження.

Усі цифри та розрахунки мають бути обґрунтовані. Наприклад, недостатньо просто сказати: «досліджуване підприємство банкрут». Необхідно пояснити, із чого випливає такий висновок. У промові повинні бути відсутні необґрунтовані дані, оскільки це може викликати потік додаткових питань.

Таблично-графічні дані необхідно оформити у вигляді ілюстративного матеріалу.

Найбільшу цінність у промові на захист дипломної роботи становлять практичні рекомендації, проєктні заходи, розрахунки, розробки, результати аналітичних досліджень та висновки. Варто приділити їм основну увагу в процесі підготовки виступу. У своїй промові на захисті студент повинен надати інформацію щодо кожної розробки залежно від тематичної спрямованості дипломної роботи (проєкту).

Важливо

Аналіз теоретичних основ, самостійні розробки, пропозиції, уміння виділяти головне з потоку інформації – все це важливо відобразити в основній частині виступу.

3. Висновок

У заключній частині промови необхідно навести підсумкові висновки за результатами дослідження в короткому вигляді. Це лаконічне резюме основних положень та тез, які були наведені у виступі та визначає практичну (прикладну) користь (цінність) даного дослідження. Наприкінці необхідно подякувати комісії та присутнім за увагу до доповіді. Для цього приділяється 10-15% від загального часу виступу. Зазвичай потрібно виділити 1 хвилину.

Лайфхак

Щоб доповідь була якісною, необхідно включити в неї основні елементи дослідження, зробити висновки з кожного розділу чи окремо по параграфах, а підсумковий висновок має відображати прикладні аспекти даного дослідження.

Залежно від тематики та змісту дипломної до тексту основної частини промови можна включити додаткові елементи, керуючись доцільністю їх подання на захист. До них можна віднести наступні:

– короткий аналіз сучасного стану досліджуваної проблеми;

– гіпотеза дослідження;

– методи та методики, використані в дослідженні, якщо саме їхнє  використання становило прикладну цінність;

– особливі методи аналізу даних, якщо вони використовувалися у роботі;

– перспективи подальшого вивчення теми.

 

6. Стандартні фрази, що можуть бути використані в доповіді до дипломної роботи

 

Необхідно зазначити, що існують стандартні фрази, які використовують у подібних виступах. Це такі фрази, як:

 • Шановний голово, члени атестаційної комісії, присутні! До вашої уваги пропонується дипломна робота на тему…

 • Актуальність мого дослідження полягає в тому, що воно…

 • Ціль дипломної роботи можна визначити як…

 • У ході проведеного дослідження було виявлено (з’ясовано) …

 • Після проведення експериментів було одержано…

 • Основним підсумком моєї роботи є…

 • Виступ (доповідь) завершено, дякую за увагу!

Хоча це усталені фрази та канцеляризми, їхнє використання у науковому обороті закріплено традицією. Подібні шаблонні фрази допомагають більш ясно висловити думки у доповіді та виступають важливими структурними елементами виступу. З цих причин доцільно їх використовувати.

Загалом, для підготовки доповіді до дипломної з будь-якої тематики можна використати фрази наведені у таблиці.

Приклад стандартних фраз, що можуть бути використані в доповіді до дипломної роботи

Рекомендація

Стандартні фрази

Час

1. Вступ.

Привітайте та представте своє дослідження.

Формулювання для доповіді: 

Шановний Голово, шановні члени атестаційної комісії, присутні. До вашої уваги пропонується дипломна робота на тему: “…”. 

Актуальність теми дослідження обумовлена ​​”…” 

Мета написання дипломної роботи полягає в – “…” 

Для досягнення поставленої мети були поставлені (вирішені) наступні завдання дослідження: “…” 

Значимість дослідження продиктовано тим, що “…”

1 хв.

2. Основна частина.

Теоретичній частині не слід приділяти багато уваги, досить 2-4 пропозицій. У рамках першого розділу дипломної слід коротко зазначити теоретичні аспекти дослідження.

Формулювання для промови: 

У ході вивчення теоретичних аспектів “…” було встановлено, що “…” представлена ​​в дипломній роботі структура “…” має на увазі наявність “…” залежно від “…” має різну специфіку з урахуванням характеру теоретичних основ “…” 

У рамках проведеного теоретичного дослідження даної проблеми виявлено ключові особливості “…” 

1-2 хв.

У другому розділі проводять оцінку (аналіз) об’єкта (вказати характер проведеного аналізу та охарактеризувати отримані за його підсумками результати).

Формулювання для доповіді: 

Дипломна робота написана на базі підприємства “…”, яке займається “…”. 

Оцінку ефективності використання “…” проведено за методикою “…”. 

Найважливіші резерви підвищення ефективності “…”. 

За результатами аналізу “…” зроблено такі висновки: “…” 

Дослідження “…” також підтвердило “…” 

У рамках дослідження основних шляхів підвищення ефективності “…” було встановлено, що у сучасних умовах ” …” 

У межах проведеного дослідження зроблено висновок про необхідність дослідження “…” 

Проведений у дипломній роботі аналіз “…” дозволив виявити “…” 

Відповідно до отриманих результатів було зроблено висновок про “…” 

За результатами вивчення “…” можна судити про те, що “…” 

2-3 хв.

Третій розділ присвячений розробці рекомендацій розв’язання проблеми (перерахувати практичні заходи, рекомендації тощо, описати їх з точки зору доцільності).

Типові формулювання для використання в промові на захисті: 

Основними факторами, які впливають на “…”, є “…”. 

Відповідно до цього, запропоновано такі рекомендації: “…” 

В результаті вивчення “…” було досягнуто наступних результатів “…” 

За підсумками дослідження “…” було встановлено, що “…” на основі виконаної роботи було запропоновано такі рекомендації/пропозиції/заходи (залежно від теми дипломної роботи) щодо вдосконалення “…”. 

Для підвищення ефективності використання “…” пропонується реалізувати “…” 

Відповідно до мети дипломного дослідження, були розроблені “…” 

Варто зазначити, що пропозиції, заходи, розробки не можна просто перерахувати. Необхідно дати невелике пояснення щодо кожного з них, щоб передати суть виконаної роботи, а також показати заплановані результати.

2-3 хв.

3. Висновки.

Викладіть висновки за підсумками дипломної та зробіть узагальнений висновок. Це практично завжди позитивний результат, якого було досягнуто. Наприклад, таким чином, практичні висновки, рекомендації та пропозиції дозволять (зазначити цілі, необхідність реалізації запропонованих заходів, оцінити практичну значущість розробок).

Приклади формулювань для підготовки завершальної частини промови на захист дипломної роботи: 

У завершенні дипломної роботи було зроблено такі висновки: “…” 

Таким чином, розроблені рекомендації є ефективними, це зумовлено “…” 

Оцінка ефективності запропонованих заходів підтверджує їхню доцільність, отже, їх реалізація дозволить “…” 

За підсумками дослідження очевидно, що процес “…” 

Розроблений у рамках дослідження проєкт відповідає поставленим критеріям, що підтверджується “…” 

У ході виконання поставлених завдань дослідження вивчено всі необхідні матеріали та прикладні аспекти” …” 

У рамках дипломної роботи проведено порівняльний аналіз принципів побудови та проєктування “…” 

У ході написання дипломної роботи проведено аналіз “…” 

Результати розрахунків дозволяють судити про економічну ефективність та доцільність проєктних рішень “…”

Для завершення доповіді слід використовувати таке формулювання: “Доповідь завершена. Дякую за увагу!” 

1 хв.

Вищенаведений перелік стандартних фраз можна використовувати як шаблон в процесі підготовки виступу на захист дипломної роботи. 

Таким чином, доповідь до дипломної роботи повинна бути написана на базі основних елементів: вступ, основна частина та висновок. У вигляді тез потрібно включити основні теоретичні положення, результати аналізу предмета та об’єкта дослідження. Детальніше слід зупинитися на практичних аспектах. 

 

7. Основні помилки студентів в процесі написання доповіді до дипломної роботи

До типових помилок в процесі написання доповіді до дипломної роботи можна віднести:

 1. Великий обсяг доповіді. Занадто багато зайвого тексту. Студент просто не зможе вкластися у відведені 5-10 хвилин.

 2. Суха та повна термінології промова. Заплутані фрази, дієприкметники, надлишок термінів утруднюють її відтворення. 

 3. Використання особистих займенників (“я”, “ми”). Необхідно замінити “я провів” або “ми провели” на – “в роботі було проведено”.

 4. Акцент на теорію. Теоретичні основи теми мають бути порушені мінімально, основну увагу слід приділити практичному дослідженню, власним рекомендаціям та висновкам.

 5. Увага до деталей. Якщо один із аспектів роботи охарактеризовано дуже детально, то буде складно розкрити суть всього дослідження впродовж відведеного часу.

 6. Зайва інформація. Все, що не стосується теми дипломної роботи, практичних аспектів, пропозицій слід видалити з доповіді.

 7. Підміна підсумків новим питанням. Якщо наприкінці доповіді буде порушено нове питання, то у членів комісії складеться враження про те, що робота не закінчена і студент не досягнув поставленої мети.

Важливо

Основна мета доповіді – викликати інтерес до теми наукового дослідження. Бувають випадки, коли тема дипломного проєкту є великою цінністю і робота написана якісно, ​​але студент не зміг її гідно представити. Підсумком поганого виступу на захисті дипломної роботи може стати низька оцінка. Саме тому студенту вкрай важливо розуміти про що саме говорити на захисті дипломної роботи.

Таким чином, доповідь до дипломної роботи – це грамотно написана на захист дипломної роботи промова, що містить висновки за результатами дослідження і включає всі необхідні елементи. Потрібно лаконічно та зрозуміло пояснити всі важливі аспекти та висновки за результатами дослідження. Логічна структура тексту промови на захисті є наступною: вступна частина, основні загальнонаукові моменти; лаконічний виклад найважливіших моментів дослідження; основні одержані результати; висновки. Виступ на захисті включає коротке висвітлення всіх розділів, з урахуванням найважливіших моментів, що максимально розкривають тему дипломної роботи, а також висновки та одержані результати дослідження.

Саме тому, знаючи як почати виступ на захист дипломної роботи, як скласти доповідь до дипломної роботи, що говорити на захисті дипломної роботи, все це надасть змогу уникнути поширених помилок та успішно захистити кваліфікаційну роботу.

Цікавить написання роботи "під ключ" з гарантією?

Відповіді на часті питання

Навіщо потрібно писати доповідь на захист дипломної роботи?

Написати доповідь до дипломної роботи – це не менш важливий етап у проведенні науково-дослідної роботи. Завдяки грамотно написаній, чітко структурованій доповіді можливий аргументований, інформативний та успішний захист дипломної роботи. І якщо обсяг дипломної роботи може становити 50-100 сторінок, то на захист приділяється всього 10 хвилин. Саме завдяки тезовій доповіді всі результати дослідження можуть бути розкриті та представлені членам комісії.

З чого почати писати доповідь на захист дипломної роботи?

Щоб розуміти, як почати доповідь, студенту потрібно розробити детальну структуру, за якою далі буде складатися зміст доповіді. Труднощі у складанні структури полягають в тому, що важливих пунктів у розгляді теми може бути багато, а часу на виступ для захисту роботи мало. Тому варто відштовхуватися від того, скільки часу можна витратити на кожен структурний елемент і які питання обов’язково повинні бути висвітлені.

Чи можна просто повністю зачитати доповідь на захисті дипломної роботи?

Як правило, повністю читати доповідь на захисті дипломної роботи не відриваючись від неї не рекомендується. Для одержання високої оцінки краще розповідати основні результати дослідження, а не повністю зачитувати підготовлену доповідь, оскільки у комісії може скластися враження недостатнього володіння темою.

Якщо доповідь до дипломної роботи займає більше часу, аніж рекомендовано?

В даному випадку члени комісії можуть перервати виступ та задати декілька узагальнюючих запитань виходячи зі змісту роботи, поцікавитись основними практичними результатами та пропозиціями студента щодо вирішення досліджуваної проблеми. Тому правильно розрахована та продумана кожна хвилина виступу на захисті дипломної роботи стане запорукою успіху.

Magistr.ua
Дізнайся вартість написання своєї роботи
Кількість сторінок:
-
+
Термін виконання:
-
днів
+
від 660

Стаття була корисною для вас?

Оцініть статтю від 1 до 5

0 із 5 на основі 0 оцінок

Поділитися:
Помітили помилку?
Виділіть її і натисніть Ctrl + Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: